התעמלות במים

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

התעמלות במים- במים אנו חשים רק 10% ממשקל גופנו ועל-כן מתאפשרת תנועתיות אופטימאלית.

התעמלות במים

אופי הפעילות חוג שנתי.

רקע כללי

ככל שאנו מתבגרים, מתפתחות גם היכולות הגופניות והמנטאליות שלנו, עד שהן מגיעות לשיאן בעשור השלישי לחיים. לאחר מכן, חלה ירידה הדרגתית ומתונה באספקטים שונים של תפקוד יומיומי, שמורגשת במיוחד מגיל חמישים ומעלה.

נסיגה זו גורמת לשינויים פיזיים, ביולוגיים ופסיכומוטוריים. המאפיינים העיקריים בהאטה הגופנית הם שנויים בלחץ הדם שנובעים מירידה בגמישות העורקים ובגמישות השרירים, דלדול העצמות, שחיקת הסחוסים וירידה בתפקוד אברי החושים.

על מנת להתמודד עם בוגדנותו של הזמן החולף, ולשמר את כושרו של הגוף, כמו גם את תחושת החיוניות הכללית, מומלץ  לשמור ולהתמיד בפעילות ספורטיבית.

מחקרים מצביעים על כך שפעילות גופנית סדירה בקרב מבוגרים משפרת את התפקוד היום יומי שלהם, מפחיתה את כאבי הגב והמפרקים השכיחים בגילאים הללו ומפחיתה את הנטייה לעייפות אחרי מאמץ גופני.

התעמלות במים מבוססת על תרגילים מהיבשה אשר משתנים בהתאם לעבודה במים. ענף ספורטיבי זה עושה שימוש בכוח ההתנגדות של המים ומתעל כוח זה להפעלת איברים חיוניים בגוף.

התעמלות במים

התעמלות במים "בבריכה של נאוה" עשויה לפתור בעיות בריאותיות רבות ולשמור את המתעמלים בכושר גופני ובבריאות טובה.

יש להתייחס לשלושה מרכיבים עיקריים: פיתוח סיבולת לב-ריאה, תרגילי כוח, גמישות ושיווי משקל.

בהתעמלות במים אנו כוללים תרגילים לשיפור הכושר הגופני, תרגילי מתיחות, תרגילים לחיזוק העצם והרפיה. ביצוע תרגילים לחיזוק הגפיים התחתונות ותרגילי שיווי משקל מסייעים בשיפור התגובות הדרושות על מנת למנוע נפילות וחוסר יציבות.

יתרונות

התעמלות במים מתבצעת במרבית המקרים במים רדודים עד לגובה החזה ולכן אין הכרח לדעת לשחות. עם זאת, חשוב לדעת כי נדרשים מספר שיעורים על מנת להסתגל להשפעת תכונות המים על הגוף.

פעילות במים מאיטה את תנועת הגוף וכך התנועות נשלטות ומבוקרות יותר. התנגדות המים לתנועה תורמת לחיזוק קבוצת שרירי השלד והיציבה.

התעמלות במים מאד אפקטיבית לשיקום לאחר תאונות, לבעלי עודף משקל, לבעיות גב, בעיות מפרקים, סכרת או חולי לב ולסובלים מתופעות של אוסטיאופורוזיס.

המים ניחנים ביתרונות רבים ומשפרים מרכיבים שונים של כושר כגון: סבולת לב-ריאה, יציבות, גמישות, שיווי משקל, קואורדינציה, חיזוק שרירים וסבולת שרירים.

ההתעמלות במים מאוד מהנה, ויחד עם זאת, הגוף מתחזק, מרגישים טוב יותר, ישנים טוב יותר וסובלים פחות מבעיות שונות.

הפעילות במים יכולה להיות אירובית ואנרגטית, המתמקדת בחיזוק השרירים, והעלאת הכושר הגופני, או אנאירובית, המתמקדת בחיזוק של מסת השריר וצפיפות העצם. כל זאת תוך שימת לב למגבלות ולקשיים של המתעמלים.

מבנה האימון

האימון נפתח בחימום כללי, הגמשת המפרקים ומתיחות עדינות, מממשיך בהדרגה עם תרגילי חיזוק ובסיום תרגילי שחרור. הפעילות הקבוצתית במים מסתייעת באביזרים כמו כדורים, קרשים, נודלס, משקלות מים, עזרי ציפה וחישוקים.