ציסטה בעמוד השדרה

ציסטה בעמוד השדרה- דר’ פרנק פייגנבאום
ציסטה ע”ש טרלוב הינה ציסטה, או מספר ציסטות, הממוקמות בעמוד השדרה, בדרך כלל באזורים של s1-s5. בעוד שלעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה תהיה ציסטה ע”ש טרלוב, לרוב אין לכך כל משמעות ואין צורך בטיפול.
אך ישנם מקרים, בהם הציסטה גדלה ויוצרת לחץ על עמוד השדרה, וכתוצאה מכך גורמת לכאבי גב, רגליים ומקשה על ההתנהלות היומיומית. מתי יש צורך באבחון של ציסטה ע”ש טרלוב? כיצד ניתן לזהות אותה ואיך אפשר לטפל בה?
מהי ציסטה ע”ש טרלוב?
את הציסטה בעמוד השדרה זיהה הנוירולוג איזדור טרלוב בשנת 1938, ומכאן שמה. מדובר בציסטות שכיחות, שקיקי נוזל אשר לרוב מתמקמות בחוליות האגן, חלקן מולדות וחלקת נוצרות במהלך השנים בשל סיבות שונות. גודלן של הציסטות משתנה, והן יכולות לנוע החל מקוטר של 1 ס”מ ועד לקוטר של 4 ס”מ. בעוד מרבית מן האוכלוסייה הסובלת מציסטות מסוג זה לא יחושו דבר, הרי שכאשר נוצרים כאבי גב, לחצים בגב והקרנות כאב אל אזורי הרגליים ואף אל הבטן, יהיה צורך באבחון ובהתאמה של טיפול.
מהם הסימפטומים של ציסטה ע”ש טרלוב?
כפי שנאמר, מרבית מהאנשים להם יש ציסטה ע”ש טרלוב, לרוב לא יחושו בדבר ולא יהיה צורך באבחון או בטיפול. כאשר הציסטות גדלות, או כאשר נוצרים סימפטומים שונים הקשורים לעמוד השדרה, יהיה צורך באבחון. במידה וישנם כאבים באזור עמוד השדרה, תחושה של נמנום או אזור מורדם, קושי בתזוזה או חולשה באזור עמוד השדרה ייתכן ומדובר בציסטה.
בעלי ציסטה ע”ש טרלוב לרוב מדווחים על כאבים באזור עצמות הזנב, כאבי רגליים ומפשעה, כאבים בבטן ואפילו בעיות בתפקוד המיני. כאשר הציסטה גודלת, כך מתרחבים גם הסימפטומים ואלו עלולים לגרום לכאבי ראש, הפרעות בתנועות הרגליים, כאבי עכוז, תחושה של גרד בעמוד השדרה ובאברי המין וכן בעיות של בריחת שתן. חשוב לציין, כי סימפטומים אלו עלולים להתרחש ללא קשר לציסטה, ולעיתים מדובר בממצא אחר. מתוך כך, אבחון נכון יוכל לספק את הממצא הגורם לסימפטומים הנ”ל.
כיצד מאבחנים ציסטה ע”ש טרלוב?
במידה וישנם חלק מן הסימפטומים אשר מנינו מעלה, לרוב, הרופא המטפל ישלח את המטופל לבצע בדיקת MRI או בדיקת CT לצורך מיפוי עצמות עמוד השדרה. את הציסטה ניתן לאתר באמצעות בדיקות אלו, ובהתאם לכך, להתאים את סוג הטיפול הנדרש.
כיצד מטפלים בציסטה ע”ש טרלוב?
כאשר הציסטות גדלות ומשפיעות על ההתנהלות היום יומית, יש צורך בהתאמה של טיפול. ישנן מספר אפשריות לטיפול בציסטה ע”ש טרלוב.
שאיבה של נוזל מעמוד השדרה, על מנת להקטין את גודלן של הציסטות.
הזרקה של דבק פיברין אל תוך הציסטה, על מנת למנוע את גדילתה ולנסות לנתק אותה מעמוד השידרה.
טיפול באמצעות מכשיר טנס המעביר זרמים חשמליים ומסייע בהתמודדות עם הכאבים ואף מסוגל לרפא את הרקמות מדלקות מקומיות הנוצרות כתוצאה מהציסטה.
הידרותרפיה/פיזיותרפיה המותאמת לחיזוק עמוד השדרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *